BOYUN FITIĞI

 

SERVİKAL BÖLGE DİSK HERNİSİ(BOYUN FITIĞI)

Servikal bölge 7 servikal vertebra, 5 intervertebral  disk,14 faset eklem, kas ve ligamentlerden oluşur. Geniş  hareket  yeteneğine  sahiptir. Servikal vertebraların ön kısmı yük taşıyıcı arka kısmı destekleyici yapıdadır.

Boyun fıtığı öncelikle ağrı ile kendini göstermektedir. Eğer disk hernisi (fıtık) boyun bölgemizde ki omurgalarımız arasından çıkan sinirlerimize bası yapmaya başladıysa  boyunumuzdan kola ve ele doğru giden ağrılar oluşmaktadır. Boyun sağlığına dikkat edilmezse ve şikayetleri artırıcı hareket ve yanlış davranışlarda bulunulursa uyuşmalar, daha ilerleyen zamanlarda da güç kayıplarına dönüşmektedir.

Uyuşmayı servikal disk hernisinde (boyun fıtığı) başlangıç gibi düşünmek gerekir. Uyuşma başladıktan sonra  dikkatli olunmalıdır. Çünkü uyuşmanın varlığı sinire olan basıyı gösteren bir bulgudur.

 

RİSK FAKTÖRLERİ:

-Boyun omurları arasındaki kıkırdağın dejenerasyonu

-Ani ve güçlü boyun hareketleri, ağır kaldırmak, ani ters dönüşler

-Baş öne eğik olarak uzun süreli çalışma(ör: masa başı işleri)

-Özellikle emniyet kemeri takmadan araba kullananlarda ani fren yapması veya trafik kazası

-Geçirilmiş boyun travması, spor yaralanmaları

-Osteoporoz

 

TEDAVİSİ:

Tedavi süreci en başta uzman doktorun  tanısıyla başlar. Tedavi cerrahi , farmakolojik, fizik tedavi şeklinde olabilir. Fizik tedavide uygulanan bir sürü farklı modalite vardır. Egzersiz ve manuel terapi en etkililerindendir.

 

DAHA FAZLA BİLGİ VE ÇÖZÜMLER İÇİN BİZE DANIŞABİLİRSİNİZ.