Bel fıtığı

LUMBAL BÖLGE DİSK HERNİSİ (BEL FITIĞI)

Hemen hemen her insan hayatının bir bölümünde bel ağrısından yakınır. Lumbal disk hernisi de bu ağrılara sebep olan hastalıklardan bir tanesidir. Daha çok genç ve aktif bireylerin hastalığıdır ve çok az bir kısmı cerrahi gerektirecek  düzeydedir. Bel fıtığında genellikle azalmış kas kuvvet kaybı, bozuk vertebra yapısına bağlı olarak aradaki intervertebral diske binen yükün fazla olması sonucu diskin yapısının bozulması durumu ve bu durumun sonucunda omurgadan çıkan sinirlere baskı yapılması durumu vardır. Bel fıtığında sinire bası yapılan yere göre semptom verir.

Bel, bacak, bel-bacak ağrısı olabilir. Ağrı öne eğilmekle belirgin artar. Öksürmek, ıkınmak ağrıyı  arttırır. Ayrıca idrar-gaita yapma ve seksüel sorunlara sebep olabilir. Bel fıtığının tanısı hastanın rahatsızlığını tarif etmesiyle başlar. Uzman kişi fizik muayene ve radyolojik incelemelerden sonra tanıyı koyar. İki çeşit tedavi vardır: cerrahi ve konservatif.

Konservatif tedavi ; fizik tedaviyi, bel okulunu ve yaşam tarzı düzenlemelerini  içine alır. Fizik tedavide egzersizler ve manuel teknikler ön plana çıkmaktadır. Bel fıtığı egzersizleri özellikle belinde ağrı ve ayağında uyuşma hisseden bireylerin yapması gereken hareketlerdir ve fizik tedavide çok önemli bir yere sahiptir. Bu egzersizler  hastanın hareket seviyesine göre fizyoterapistlerce belirlenir. Planlanan tedavi programına uyulmalı hatta tedavi sonrası düşünülerek bu egzersizler günlük yaşamının bir parçası haline getirmelidir. Yapılan hareketler iyileştikten sonra da tekrarlanmalıdır.

Bel fıtığı egzersizleri ağrılarınızı azaltmakla beraber kendinizi daha dinç hissetmenizi sağlayacaktır. Manuel terapi ise özel tekniklerle yapılan, sadece elle uygulanan, cihaz ya da makineye ihtiyaç olmadan yapılan fizyoterapi şeklidir ve uzman kişilerle yapıldığı takdirde bel fıtığı ağrılarında olumlu sonuçlar verir.

DAHA FAZLA BİLGİ VE ÇÖZÜMLER İÇİN BİZE DANIŞABİLİRSİNİZ.