RADİAL SİNİR SIKIŞMASI

RADİAL SİNİR SIKIŞMASI

 

Radial sinir, boyundan çıkıp ele kadar uzanan başlıca 3 temel sinirimizden bir tanesidir. Kol, ön kol ,el ve el bileği kaslarını innerve eder. Radial sinir sıkışması ; kolu itme, çekme, sürekli aynı pozisyonu verme , kemik kırılmaları, sinirin çevresindeki yumuşak dokunun uğradığı travmalar, kas iltihapları yanlış koltuk değneği kullanımı (Aksiller kompresyon ), ağır egzersiz çalışmaları, dirsekte şişme durumları (kireçlenme, romatizma),gece uyurken kolun hatalı pozisyonda kalmasına bağlı sıkışması vb. durumlarda görülebilir.

Belirtileri ise  radial sinirin innerve ettiği kısımlarda ağrı ,uyuşma, karıncalanma gibi durumlardır. İleri seviyelerde kol kaslarında kuvvetsizliğe sebep olabilir.

Tedavi süreci için patolojik durumun şiddetine göre iki farklı yol vardır: cerrahi ya da konservatif tedavi. Eğer tedavi konservatif şekilde devam edecekse fizik tedavi bu süreçte çok çok önemlidir.

Hastanın durumuna göre fizyoterapistin verdiği egzersizlere hastalar uymalıdır. Yine fizyoterapistin verdiği ev egzersizlerine ve ergonomik düzenlemeler için verdiği tavsiyelere dikkat edilmelidir. Sinir sıkışmalarında egzersizle beraber manuel tekniklerle de çok olumlu sonuçlar alınır.

 

DAHA FAZLA BİLGİ VE ÇÖZÜMLER İÇİN BİZE DANIŞABİLİRSİNİZ.