KÜBİTAL TÜNEL SENDROMU-KTS (DİRSEK SİNİR SIKIŞMASI)

KÜBİTAL TÜNEL SENDROMU-KTS (DİRSEK SİNİR SIKIŞMASI)

 

KTS, ulnar sinirin dirsekte kübital tünelde  sıkışmasıdır. Belirti olarak dirseğin içinden gelen bir ağrı vardır ve genelde 4. ve 5. parmakta uyuşma ve  iğnelenme görülür. Hatta bu hisler dirseğimizi büktüğümüz  hareketlerde (örneğin telefonla konuşmak) artabilir.

Başlarda seyrek sıklıkla olsa da dikkat edilmezse ileri seviyelere çıkıp ağrı sürekli hale gelebilir. Uzun süre devam ederse ağrı ön kol kaslarında kuvvetsizliğe sebep olabilir. Dirsekte şişlik oluşturabilecek durumlar(romatizma-kireçlenme),dirseğe alınan darbe ,kırığın iyileşme dönemi ya da uzun süre dirsek üstünde yatma KTS’ye sebep olabilir.

Bazı insanlar uyurken ellerini yanaklarına koyarak uyur. Dirsek büküldüğünde ulnar sinir gerilir. Uzun sürerse dirsek bölgesinde ağrı ve hassasiyet oluşur.

Tedavi olarak uzman kişinin kararına göre cerrahi ya da cerrahi gerektirmeyen konservatif tedavi uygulanabilir. Konservatif tedavi olarak dirseği bükerek kullandığımız fiillerde (örneğim yazı yazarken) dirseği basınçtan korumak, uyuma sırasında kolun anormal duruşunu engellemek için splintler ve fizik tedaviden yararlanılabilir.

Fizik tedavide egzersizler ve manuel terapi ön plana çıkmaktadır.

 

 

DAHA FAZLA BİLGİ VE ÇÖZÜMLER İÇİN BİZE DANIŞABİLİRSİNİZ.